Elmentem nőgyógyászhoz oda, ahol az IR-t is diagnosztizálták, mert azt az infót kaptam, hogy az itteni doki sokkal alaposabb. Hát mit mondjak. 20 perc alatt többet tudtam meg a saját szaporítószerveimről, mint másfél év alatt eddig. Ennyit az eddigi dokijaimról. Mindaz, amit megállapított, nem most alakulhatott ki, mert elvittem az összes papírom, és voltak ráutaló jelek.
*Anteflexio-versio: a méh normál helyzete a kismedencében. A méhtest a méhnyakkal előrenéző tompaszöget zár be (anteflexio), és az egész méh előrefelé dől (anteversio). Anteflexio uteri: a méh meghajlása előre úgy, hogy hossztengelye a belső méhszáj magasságában megtörik s a méh teste előre tekintő, kisebb-nagyobb szöget képez a méh nyakrészével. Az A. csak akkor kóros alakváltozása a méhnek, ha a megtörés állandó, ha a méh nem egyenesedhetik ki s ezáltal természetszerű alak- és helyváltozásaiban akadályozva van; ha a méhnek ez az alakváltozása egyéb bajokat okoz. Némi A. a méh rendes alakjának is jellemző tulajdonsága. A nők kb. 20%-nál a méh különböző fokban hátrahajlik (retroflexio). Ez időnként megnehezíti a teherbeesést, de a legtöbb esetben gond nélkül kihordható a magzat.
**Méh fundusa: a méhtest felső, széles, domború vége. A terhes méh nagyságát a fundus magasságával szokták kifejezni. Pl. köldök felett két harántujjal vagy gyomorgödörben. A méh nagysága optimális esetben a terhesség korára is utal.
1. Nem csak IR-em van, de PCO-m is, enyhe fokú, az egyik petefészkemen 7, a másikon 8 apró cisztát számolt meg
2. Van valami rendellenes a méhem formájában: túl széles, és középen belóg valami, ez lehet az, hogy szív-alakú a méhem, vagy van ott egy ’sövény’ - hiszteroszkópiát akar, megnézik, és akkor ha méhsövény, akkor el is távolítják. Ez azért fontos, mert ha sövény, az is okozhatta a vetélést.
Hiszteroszkópia
Különböző vérzési zavarok, meddőség, vetélési hajlam vagy ismeretlen eredetű alhasi panaszok okának tisztázására a méhüreg diagnosztikus tükrözését (hiszteroszkópiát) ajánljuk bizonyos esetekben. Ezzel az operatív vizsgálati módszerrel gyakran olyan elváltozásokat is fel lehet ismerni, melyeket más módszerek (pl. az ultrahanggal vagy a méhűri kaparással) nem tudnak kimutatni (pl. polipok, fejlődési rendellenességek vagy korai stádiumban lévő daganatok).
Optikai műszert ún. hiszteroszkópot vezetünk át a hüvelybemeneten és a méhnyakcsatornán keresztül a méhbe (ld. ábra), melyet gáz vagy folyadék bejuttatásával kitágítunk. Így az optikai műszer segítségével a méh belső felületét és a méhnyálkahártyát pontosan és alaposan megvizsgálhatjuk.
A hiszteroszkóp segítségével speciális műszereket (kisebb fogókat / csipeszeket) juttathatunk a méhbe, melyekkel könnyen és fájdalommentesen vehetünk szövetmintát mikroszkópos vizsgálathoz. A diagnosztikai tükrözéssel egyidejűleg kisebb beavatkozásokra – polipok, kisebb miómák eltávolítására, sövény kiirtására, összenövések oldására - is sor kerülhet. Abban az esetben, ha a méhnyálkahártya teljes kiürítése ajánlott, külön informáljuk a pácienseket.
A tükrözést fájdalomcsillapítással végezzük. Ez történhet fájdalomcsillapítók és/vagy nyugtatók adásával, helyi érzéstelenítéssel ill. rövid altatással. Ez többek között a beteg fájdalomérzékenységétől, illetve anatómiai adottságaitól függ. Az anesztéziával kapcsolatos bővebb információkat mindig az altatóorvosi konzultáció során kapja meg a páciens. A beavatkozás - amennyiben azt egyéb kezelésekkel nem kell kombinálni – egy napos kórházi tartózkodást igényel.
3. Mivel konstans az alacsony progeszteron, mindenképp javasolja ő is a progi-pótlást Clostival, majd később utroval. Egyelőre hiszto, és ciklus-követés, mehetek újra jövő pénteken is.
4. Az egyik petefészkemben van egy endometriózis, nem nagy, legközelebb azt is nézni fogja - növekszik-e stb..
Mi is az endometriózis? Ebben a betegségben a méh belsejét képző szövet (endométrium) beágyazódik a méhen kívül. Legtöbbször a méh körül a nemi szervekben, mint például a petefészekben. Ritka esetekben a belekbe és a májba is beágyazódhat. Normális körülmények között ez a szövet csak a méhben található és havonta, a hormonok hatására, megvastagszik és lehámlik. Ha ez a szövet a testben máshol található, ugyanez a folyamat megy végbe, viszont a lehámlott szövet nem tud a testből eltávozni.
Mi okozza az endometriózist? A pontos ok ismeretlen, viszont van egy elterjedt elmélet, miszerint a menstruációkor a folyás visszafelé áramlik és ezáltal az endometrium bekerül a hasüregbe és elkezd nőni a méhen kívül.
Ja, és mivel magzatbolyhokat is távolítottak el a műtét során anno (műszeres befejezés), az első terhességem nem csak egy üres petezsák volt, hanem volt ott baba is. De Dr Lyuk ennyit nem volt képes kimondani.