Utam a családig

Babát szeretnénk 2008 augusztus óta. Utam a szülővé válásig. Egyszer már sikerült, Tamarának hívják :-) Az előzmények: Volt itt egy év spontán próbálkozás, hormonvizsgálat, Closti kúra után fogantatás, majd missed ab, majd kiderült az inzulin-rezisztencia, PCOS, endometriózis; volt méhsövényem - nem vagyok egy egyszerű eset.

Címkék

Friss topikok

  • Bee001: Nem kérek tanácsot, szakértői véleményt. Nekem az számít, amit az orvos mond. Ez a blog nem egy fó... (2013.12.11. 20:27) Imádkozzatok értem
  • Nyonyeszka: A fenébe! Annyira sanálom! :-((((((((((((((((((((((((((((((((((( (2013.11.25. 20:05) Megjött.
  • Bee001: :( Én is drukkolok nektek! (2013.09.27. 19:58) Lelkem mint a bomlott cimbalom
  • Bee001: @Nyonyeszka: vágássy :) (2013.09.27. 08:23) Doki 2013.09.26.
  • Artemisz Salomvary: Szöveg(elés) :) helyett: tunderliget.freeblog.hu/archives/2011/03/ És ami szerintem nekem a legi... (2013.07.15. 22:11) Az elmúlt ciklusról

A stresszről

2010.10.09. 16:07 - Bee001

Címkék: stressz

A sokat emlegetett mumus, amire ráfogják, hogy ezért nem sikerül a baba. Stresszelsz a munkád miatt, a párod is, aggódtok a válság, a fizetés, a hitel miatt, felemészt a sikertelenség. A gyomrod egy merő görcs. Válts munkahelyet - mondja könnyen pár nagyokos, de én bizton állíthatom, mert tudom magamról, hogy az egy féléves még több stresszel járó projekt lenne. Interjúk, elutasítás, siker, de dönteni kell, felmondani, új hely, új kollégák, új feladatok, stb. Ha szabadabb a meló, ott általában kevesebb a fizetés (ehhez értek, amiben most dolgozom, és ennél többet ebből a szakmából csak vezetői pozícióval lehet kihozni, na az meg aztán minden lenne, csak stresszmentes nem...) Ha kevesebb a fizetés, több az aggodalom a hitel, a kiadások miatt. Ördögi kör. Marad tehát az elfogadás, a relaxálás, és meg kell tanulni kezelni a stresszt. Magamon látom, hogy már több, mint fél éve egész jól megy. A főnököm a tükör: olyan voltam, mint ő (ami a stresszt, a vérmérsékletet illeti), és már fényévekre vagyok tőle. Én már nem látok minden "eszkalálóban" esküdt ellenséget, nem kapom fel a vizet 5 percenként, nem vagyok hajlandó senkivel sem kiabálni, és az olyan problémák, amiket már legalább kétszer megoldottam - nos, meg sem kottyan.

Régen sokat aggódtam a pénz miatt, hó elején rohantam kifizetni a számlákat, feltölteni az éléskamrát és a fagyasztót, és nem mertem költeni. Na, ilyenkor mindig jött egy nemvárt kiadás. Szinte bevonzottam a kutya betegségétől (infúziós kezelés, vírusos megbetegedés, állatklinikai ellátás) a műszaki cikkek elromlásáig sok mindent. Aztán egyszer leültem, és összeírtam, mi mindent megoldottunk ebben az évben, és rájöttem, hogy sokkal jobban állunk, mint azt gondolnám. Mert nem a kudarcokra kell koncentrálni, hanem a megoldásukra, és a múltbeli sikerélményekre. Megbüntettek tilosban parkolásért? (nem volt sehol máshol hely, és nekem időpontom volt a dokihoz), a válaszom erre: jobb, mintha gyógyszerre költöttem volna. Vagy: legközelebb nem csinálok hülyeséget. Vagy: a közteres elárulta, hol nem büntetnek... Szóval kell némi tudatosság, de csak ésszerűen, és nem szabad semmin görcsölni. Aztán nem mondom, hogy nekem ez tökéletesen megy. Most például ráfeszülök már napok óta arra, hogy el kell utaznom oda, ahová semmi kedvem, és ráadásul maga a repülés is taszít most. Nem a gép, meg a rosszullét, nem szoktam, csak utálom a reptereket, ott minden utazó potenciális terroristának van tekintve, és ez szerintem nem összeegyeztethető a kiruccanás, a kaland és a világlátás fogalmaival. De próbálkozom, keresem a pozitívumait, és igyekszem legyűrni azt a mérhetetlen rosszkedvet, amit ez az egész okoz -na, ha hagynám, hogy eluralkodjon.

Szóval stressz. A fogalma, a Wikipédia szerint: eredetileg a szervezetnek az ingerekre adott nem specifikus válaszát jelölő orvosi szakkifejezés volt. Mai értelmében azonban jelentése nagyjából „folyamatos feszültség” vagy „tartós idegesség”, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről. A tartósan fennálló stressz akár komoly egészségkárosodást eredményezhet, mivel gyengíti a szervezet ellenállóképességét.

Találtam még egy hasznos cikket, aminek az olvasása közben sűrűn bólogattam, és rájöttem, ezt gyakorlom már január óta:

Lesd el a sikeres küzdők trükkjeit!

Amerikai kutatók megvizsgálták, mit csinálnak stresszes, feszült helyzetekben a lelkileg kiegyensúlyozott, egészséges emberek. Azt találták, hogy...

Ellesnivalók

  1. A sikeres küzdők bármilyen stresszt kiváltó problémával találkoznak, azonnal a megoldással kezdenek foglalkozni.
  2. Lehetőségeik, képességeik pontos felmérése után haladéktalanul végrehajtják az elkerülhetetlen változást.
  3. Ha elakadnak, segítséget kérnek, újabb alternatívákat dolgoznak ki.
  4. Még a legsúlyosabb stressz-helyzetek is valamilyen módon a javukat szolgálják, mert ilyenkor újabb és újabb probléma megoldási módszereket sajátítanak el.
A stressz és a szorongás kezeléséhez legmegfelelőbb módszerek megtalálását nehezíti, hogy ilyenkor általában eleve türelmetlenek vagyunk. Márpedig a stressz és a szorongás különböző okokból eredhet, és egyáltalán nem mindegy, hogy mi ellen mivel védekezünk. Ha nincs elég türelmünk vagy ismeretünk ahhoz, hogy eldöntsük, valójában mi is a bajunk, akkor a jó szándék is zsákutcába vihet.
Például relaxációs technikák segítségével elérhetjük, hogy megnyugodjunk, és kicsit lelassuljanak gondolataink és reakcióink. Ha a túlpörgést valamilyen rövid távon ható stressz vagy szorongás váltotta ki, akkor ez a módszer megfelelő. Ha azonban a stressz forrása továbbra is fennmarad, vagy meg sem lehet szüntetni, akkor sokkal mélyebbre kell ásnunk. Meg kell értenünk a dolog eredetét, ha lehet, fel kell oldani, ha ez nem lehetséges, olyan önsegítő technikát kell alkalmazni, ami a stressz elviselését, és az azzal való szembesülést könnyíti meg.

Lehetséges-e saját magunkat kiráncigálni a bajból?

Természetesen komoly problémák esetén ne kísérletezzünk önsegítéssel, hanem forduljunk szakemberhez. Erre van szükség, ha valaki annyira szorong vagy zaklatott, hogy például ennek a szövegnek az olvasása is nehézséget okoz, ha annyira reménytelennek érzi a helyzetét, hogy visszatérően foglalkozik az öngyilkosság gondolatával, ha csak ital, kábítószer fogyasztásával képes némi enyhülést szerezni magának.
Most áttekintjük azokat az önsegítő módszereket, amelyek a stressz, a szorongás és a félelem enyhítését szolgálják.
  • Ha a stressz okozója egy alapvetően ártalmatlan helyzet, akkor újra meg újra szembesülni kell vele. Aki például fél úszni, az ússzon minél gyakrabban, és egyre nagyobb biztonságra fog szert tenni. Aki fél sok ember előtt megszólalni, az először írja le rövid mondandóját, mondja magnóra, készítsen videofelvételt stb., így szerezzen gyakorlatot.
  • Néha az a megoldás, ha a stresszel teli környezetből egyszerűen kilépünk. Ez lehet átmeneti kikapcsolódás, meditálás, a külső zajok kizárása, környezetváltozás. Ez a módszer azonban nem elegendő olyan esetekben, amikor azt tapasztaljuk, hogy minden visszatérés után rosszabbul érezzük magunkat. Ilyenkor radikálisabb technikára, életformaváltásra van szükség.
  • Keressünk segítőket, külső támogatást. Ez lehet egy önsegítő csoport, egy jó barát, akivel megosztjuk az érzéseinket, és máris kiengedtük a stresszt, a szorongás egy részét.
  • Tanuljunk meg relaxálni, ennek elsajátítását jó szakkönyvek és tanfolyamok is segítik. Ezek a technikák lényegében mind ugyanúgy hatnak: az izomzat ellazítása során lelassulnak testi folyamataink, csökken a vérnyomásunk, lelassul légzésünk, és lelassulnak a gondolataink is. Ebben az állapotban már könnyen képzeljük magunkat kellemes, megnyugtató helyzetekbe, képesek vagyunk arra, hogy egyes szerveink működését a tudatunk révén befolyásoljuk.
  • A szorongás és a stressz által készenlétbe helyezett idegi energiákat hasznos tevékenységekre lehet átcsoportosítani, amelyek egyfajta eufóriát, boldogságérzést váltanak ki belőlünk. Ilyenek lehetnek a különböző sportok, a kemény fizikai munka, másoknak segíteni, vagy valamilyen önkifejező művészi tevékenységet folytatni.
  • A készségek fejlesztése. Ha például megtanuljuk jobban beosztani az időnket, rendben tartani a lakásunkat, kezelni a korábban félelmet keltő irodai technikát, hatékonyabbá tesszük a tanulásunkat, megtanulunk táncolni, vagy valamilyen sportban jártasságot szerzünk, az ügyetlenségünkből származó rossz érzés, szorongás lényegesen csökkenthető.
  • Figyeljük meg más emberek magatartását, hogy eltanuljuk tőlük a stresszőkezelés technikáit. Az előítéletőmentes megfigyelés során bebizonyosodhat számunkra, hogy mások például gond nélkül közlekednek páternoszterrel, amitől mi rettegünk, nem esnek pánikba, ha egy kutya közeledik hozzájuk, mernek reklamálni a boltban, stb..
  • Mivel szorongásaink és stresszünk egy jelentős része öntudatlan tényezőkre vezethető vissza, ez esetben is sokat segíthet az a Freud által megfogalmazott elv, miszerint: "A felnőtt pszichológiai apja az illető gyerekkori énje." A felnőttkori függőségeknek, szorongásoknak nagyon sokszor gyerekkori traumák állnak a hátterében. Persze nem követ minden nehéz gyermekkort szorongásos felnőttkor, hiszen szerencsés esetben, a negatív tapasztalatokból is előremutató következtetéseket tudunk levonni.
  • A stressz és szorongás nem olyasmi, amit egyszer és mindenkor felszámolhatunk az életünkben. El kell fogadnunk, hogy ezek újratermelődnek. Ezért olyan hozzáállást kell kifejlesztenünk, hogy a folyamatos problémakezelést az élet természetes részének tartsuk.

Forrás: Házipatika

Tehát hölgyeim: nem stresszesek vagyunk, hanem problémamegoldók :-)



süti beállítások módosítása